Najczęściej zadawane pytania do fotografa ślubnego

Przez wiele lat pracy jako fotograf ślubny, podczas spotkań przyszłe Pary Młode, zadają często te same pytania. Dlatego zebrałem tutaj wiele z nich wraz z odpowiedziami. Mam nadzieję, że pomogą rozwiać pewne wątpliwości i ułatwią nam przyszłą rozmowę.

Czy posiadam licencje, która upoważnia do fotografowania ceremonii w kościele?
Tak, odbyłem szkolenie i posiadam zaświadczenie wydane przez Kurię Legnicką. To pytania pada chyba na 90% spotkań. Rozumiem, że w parafii gdzie będzie udzielany ślub wymagają takiego potwierdzenia, aby mieć pewność że fotograf potrafi poruszać się po kościele i nie będzie swoją obecnością zakłócał przebiegu ceremonii ślubnej.

Czy będę osobiście fotografował nasz ślub?
Tak, będę osobiście, każdy fotograf ma swój styl i Para Młoda wybierając daną osobę kieruję się zdjęciami konkretnej osoby. Nie wyobrażam sobie sytuacji że po wybraniu danego fotografa przyjeżdża ktoś inny.

Co jeśli aparat ulegnie awarii?
Mam ze sobą zawsze dwa aparaty tej samej klasy. Dodatkowo kilka obiektywów, kart pamięci, lamp, baterii i jeszcze długo wymieniać, ale kiedyś ważąc wyszło ponad 40 kg sprzętu. Wszystko jest zduplikowane, żeby w trakcie fotografowania nie martwić się awarią sprzętu.

Jak zabezpieczam zdjęcia przed ich utratą?
W trakcie reportażu ślubnego zdjęcia zapisywane są równocześnie na 2 kartach w aparacie, a po powrocie do z wesela zdjęcia dodatkowo kopiowane są na 2 dyski stacjonarne.

Jak zamierzam się ubrać?
Uważam że fotograf ślubny musi się wtapiać w otoczenie dlatego zawsze jestem ubrany w koszulę od garnitury i pasujące do tego spodnie (nie dżinsy). Jedynie brak krawata ze względu na utrudnione manewrowanie aparatami i plątanie się z paskiem od sprzętu.

Czy mogę opisać swój styl fotografii?
Moją przygodę z fotografią zaczynałem od fotografii sportowej i reportażowej. Dlatego mój styl zdjęć jest bardziej nastawiony na poszukiwanie dynamicznych ujęć na weselu. Oprócz zdjęć w kolorze dodatkowo oddaję też kilkanaście kadrów czarno-białych. Staram się nie ingerować i nie reżyserować dnia wesela. Oczywiście czasami muszę przejąć “dowodzenie” np. przy zdjęciach grupowych, aby nie tracić czasu na zbyt długie ustawianie.  Moim zdaniem w fotografii ślubnej trzeba “złapać” te ulotne emocjonujące chwile, aby po latach móc odtworzyć wspomnienia z uśmiechem i wzruszeniem na twarzy.  Reportaż ślubny wykonuję obiektywami, które dają duże przybliżenie, a ja mogę być w większej odległości od od osób fotografowanych. Często też staram się nawiązać większy kontakt z gośćmi dzięki czemu czują się swobodniej i nie krępują obecnością aparatu.  Wierzę, że dzięki dużemu doświadczeniu udaje mi się znaleźć zawsze tam, gdzie jestem najbardziej potrzebny. Każde wesele jest inne ale zawsze się dużo dzieje. Zdecydowanie dla mnie łatwiej pokazać niż opisać 😉

W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?
Wszystkie obrobione zdjęcia przekazuję na USB oraz na wydrukach fotograficznych. Dodatkowo istnieje możliwość wykonania fotoalbumu (który szczególnie polecam).  Wszystkie opcje fotografii ślubnej omawiamy na spotkaniu.

Czy zdjęcia, które wykonam nie będą jakościowo i technicznie odbiegały od tych, które pokazuje na swojej stronie/portfolio?
Przez lata pracy zmieniają się trendy modowe i możliwości sprzętowe. Dlatego na stronie i fanpage prezentuję dokonania fotograficzne, aby pokazać jak wyglądają zdjęcia w moim wykonaniu. Zdjęcia z zabawy weselnej mogą się różnić ze względu na ilość i jakość światła jakimi dysponuje DJ / zespół.  Bardzo często wśród naszych wspólnych znajomych na facebook, w ich prywatnych galeriach, można zobaczyć fotografie ślubne mojego autorstwa, pozwala to na szybką weryfikację stylu i jakości zdjęć.

Czy zdjęcia nam przesłane będą w maksymalnej rozdzielczości i jakości? Czy zdjęcia zostaną oznaczone znakiem wodnym/logiem firmy?
Zdjęcia przekazywane są w pełnej rozdzielczości, jedynie zdjęcia przeznaczone na FB są specjalnie pomniejszone i ze znakiem wodnym.

Czy spożywam alkohol podczas pracy?
Często słychać o pracy obsługi weselnej pod wpływem alkoholu. Jednak ja w trakcie wesela nie spożywam alkoholu, sam przyjeżdżam autem, więc sam muszę wrócić.

Czy przynoszę własne oświetlenie?
Tak posiadam zestaw lamp błyskowych, staram się je ustawić w taki sposób by jak najmniej zwracały na siebie uwagę.

Kiedy wykonywana jest sesja plenerowa – w dniu ślubu, czy w innym terminie? Kto ustala miejsce pleneru i jak długo trwa sesja?
W dniu ślubu zwykle po zdjęciach grupowych wykonuję kilka zdjęć plenerowych koło sali weselnej, jeżeli nie będzie sesji w inny dzień to przynajmniej 20 min musimy wygospodarować na solowe zdjęcia. Plenery zwykle ustalamy po weselu, w zależności od pogody i preferencji, zwykle staram się podpasować pod zainteresowania Pary Młodej.

Dużo u mnie zdjęć szalonych  (jak na fotografię ślubną) związanych z motoryzacją, dymem, itp. Jeśli ma być bez specjalnych efektów to wybieramy bezpieczną przestrzeń, park, ruiny, wodospady. Jest w Polsce wiele ciekawych miejsc, koszty dojazdu zależą od odległości od Jeleniej Góry, ale większość sesji wykonywanych jest w mojej okolicy ze względu na różnorodność terenu. Najlepsze fotografie ślubne to takie które wykonałem gdy Para Młoda nie była tego świadoma i zachowywała się swobodnie.

Dlaczego publikuję tak mało zdjęć z zabawy weselnej?
Przed udostepnieniem zdjęć na stronie pytam Parę Młodą i osoby występujące na zdjęciu, czy zgadzają się na publikację. Niestety przy dużej ilości osób, uzyskanie zgody od wszystkich jest bardzo ciężkie do zdobycia.

Z jakich wydarzeń zostaną wykonane zdjęcia?
Zdjęcia wykonywane są przez cały dzień wesela od przygotowań do końca oczepin. Fotograf ślubny zawsze musi być w pobliżu Pary Młodej, gdyż większość ważnych wydarzeń dzieje się z ich udziałem. Dodatkowo staram się być pierwszy w kościele i na sali weselnej, aby wykonać zbliżenia na detale i dekoracje.

Zobacz także: Fotograf ślubny Jelenia Góra

 

O atmosferze i podejściu do ludzi w trakcie wesela najlepiej świadczą komentarze:

https://www.facebook.com/pg/fotografia.dolnyslask/reviews/

 

Fotografia ślubna w bardziej “komórkowej” wersji: