Słodka niespodzianka - tort weselny | Fotograf ślubny Konrad Żurawski

Słodka niespodzianka – tort weselny

Tort weselny jest jednym z ważniejszych symboli podczas całego wydarzenia, jakim jest wesele. Uznawany jest za tradycyjną niespodziankę, jaką Młoda Para przygotowała dla Gości weselnych. Co warto wiedzieć o torcie weselnym? Podpowiada fotograf ślubny z Jeleniej Góry – Konrad Żurawski.

Tort weselny jest symbolem każdego wesela. Pierwszy kawałek zawsze jest wspólnie krojony przez Parę Młodą, a następnie kosztowany, gdzie Pan Młody częstuje swoją małżonką, a Panna Młoda swojego męża. Symbolika dzielenia oraz jedzenia tortu weselnego związana jest z dawną tradycją wypiekania i częstowania Gości weselnych kołaczem lub korowajem. Współcześnie przyjęło się, że tort ma oznaczać słodkie życie we dwoje.

Każdy fotograf ślubny wie, że wspólne krojenie oraz jedzenie tortu weselnego przez Młodą Parę jest jednym z ważniejszych wydarzeń podczas całego wesela. Dlatego nie można go przegapić! A zdjęcia wykonane podczas tego ceremoniału będą pamiątką dla Nowożeńców na całe życie.

Jaki tort weselny wybrać?

Smak

Smaków, rodzajów i wyglądów tortu weselnego może być tyle, ile osób na danym weselu. Wybór jest bardzo trudny, a profesjonalne cukiernie prześcigają się w tym, który tort weselny będzie najlepszy. Warto postawić na uniwersalność smaków i nie kombinować zbyt wiele, aby jego smak pasował każdej osobie, zaproszonej na wesele. Im bardziej bezpieczne i mniej skomplikowane połączenie smaków wybierzemy, tym na dłużej zapadniemy w pamięci Gościom weselnym.

Tort można dostosować także do sezonowości i czasu, kiedy organizujemy przyjęcie weselne. Pora roku będzie miała znaczenie – latem bowiem można postawić na wersję bardziej orzeźwiającą z sezonowymi owocami. Natomiast w chłodniejszych miesiącach doskonale sprawdzi się wersja bardziej czekoladowa.

Tort weselny - jaki powinien mieć smak? | Konrad Żurawski

Wygląd

Tradycyjny tort weselne jest piętrowy. To ile pięter znajdzie się na tym wyjątkowym cieście zależy od tego, ilu Gości weselnych zaprosimy. Dwa, trzy, a nawet cztery piętra to norma, podczas przygotowywania tortu. Sam wygląd tortu powinien komponować się z całą dekoracją sali weselnej oraz ze stylem, w jakim urządziliśmy przyjęcie.

Przeczytaj także o akcesoriach ślubnych, o których warto pamiętać

Z jednej strony prosty, piętrowy tort, którego smak zachwyci niemal każdego. Ale z drugiej strony – dekoracje, wśród których znajdą się figurki Młodej Pary, gołębie, obrączki, kwiaty lub ślubne monogramy. Pamiętaj, że każda dekoracja – czy z jadalnego cukru lub marcepanu, czy jako sztuczna dekoracja będzie wyjątkowym elementem ozdobnym, który sprawi, że tort będzie jeszcze piękniej wyglądał. Nie tylko na żywo, ale także na zdjęciach wykonany przez fotografa ślubnego lub przez kamerzystę, realizującego film z całego wydarzenia.

Jak wybrać odpowiedni tort na wesele? Podpowiada fotograf Konrad Żurawski

Kiedy warto zamówić tort weselny?

Przygotowania do ślubu oraz wesela trwają zazwyczaj kilka miesięcy. Podobnie będzie z wyborem oraz zamówieniem tortu weselnego. Nie należy tego odkładać na ostatnią chwilę. Im szybciej zdecydujecie się na konkretny smak, rodzaj oraz wygląd, tym lepiej. W tym celu warto odwiedzić kilka cukierni i sprawdzić dostępne możliwości oraz smaki. Czy polecam korzystać z oferty degustacyjnej? Prawdziwy smak ciast jesteśmy w stanie poznać jedynie podczas kosztowania z dostępnych na co dzień. Bowiem oferta degustacyjna może się od niej nieco różnić.

Tort weselny najlepiej zamówić około jeden miesiąc przed samym wydarzeniem. Jednak jeśli wybraliście konkretną cukiernię to warto bezpośrednio u niej dopytać, ile czasu potrzeba na realizację zamówienia.

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając tort?

Każda Para Młoda powinna pamiętać, aby zaopatrzyć się w dodatkowe pudełka, bowiem bardzo rzadko się zdarza, aby cały tort weselny był rozdany podczas przyjęcia. Jeśli zostanie – można pokroić go na mniejsze kawałki i zaproponować gościom przy wyjściu. Słodki upominek będzie zawsze miłą niespodzianką.

Dekoracje na tort można kupić samodzielnie – bez pomocy cukierni. Tym sposobem będziecie mieli nie tylko bezpośredni wpływ na to, jakie ozdoby wybierzecie, ale także zaoszczędzić parę dodatkowych groszy. Warto o dekoracjach pamiętać, ponieważ to one spowodują, że tort będzie nie tylko smaczny, ale także pod względem wizualnym – wyjątkowo piękny. A takie elementy zawsze dadzą dodatkowy punkt dla fotografa ślubnego, który z ogromną przyjemnością sfotografuje takie dzieło sztuki.

Przeczytaj także: Bukiet ślubny – jak wybrać ten odpowiedni?