Bukiet ślubny - jak wybrać ten odpowiedni? | Fotograf ślubny Konrad Żurawski

Bukiet ślubny – jak wybrać ten odpowiedni?

Kwiaty są bardzo ważnym elementem każdego ślubu oraz wesela. To nie tylko bukiet ślubny, który będzie miała Panna Młoda, ale także dekoracja sali weselnej oraz kościoła. Jak wybrać i skomponować odpowiedni bukiet? Podpowiada fotograf ślubny z Jeleniej Góry – Konrad Żurawski.

Planowanie ślubu to nie lada wyzwanie. Elementów, o których trzeba pamiętać i zorganizować z wyprzedzeniem jest bardzo dużo. Od znalezienia odpowiedniego miejsca, przez wybór sukni ślubnej oraz garnituru, po takie drobiazgi, jak dekoracja stołu, upominki dla gości czy wybór dekoracji oraz kwiatów. I właśnie o tym ostatnim elemencie ślubnej układanki będzie dzisiejszy wpis.

Bukiet ślubny a pora roku

Jednym z najważniejszych i podstawowych zasad wyboru odpowiedniego bukietu ślubnego będzie pora roku. Większość kwiatów jest sezonowych, dlatego myśląc o dekoracji, pomyśl o miesiącu, w którym planujesz ślub. Jakie kwiaty wybrać w określonej porze roku?

Wiosna

Wiosna to czas, który związany jest z budzącą się do życia przyrodą. Rozkwitające, wiosenne kwiaty są w jasnych, pastelowych odcieniach. Najpopularniejszymi o tej porze roku będą tulipany. Ich gama kolorystyczna jest bardzo szeroka, dlatego z pewnością każda Para Młoda znajdzie taki odcień, który najbardziej będzie pasował do ich dekoracji ślubnych.

Wiosna to także czas, kiedy kwitną anemony, bez, eustoma, frezja, jaskier, konwalia, narcyz, piwonie, szafirek czy hiacynt. Dlatego o tej porze roku wybór kwiatów będzie bardzo duży. Sale weselną oraz kościół można udekorować także gałązkami, np. magnolii. Warto zwrócić uwagę także na kwitnące na żółto żonkile czy fioletowe irysy.

Lato

Bukiet ślubny wybrany w lecie będzie charakteryzował się bogatą feerią barw. Tutaj wybór kwiatów jest zdecydowanie większy, a bukiet będzie bardziej żywy i kolorowy niż wiosenne pastele. Łatwa dostępność wielu gatunków kwiatów sprawi, że każda Panna Młoda będzie mogła w tym czasie wybrać swój wymarzony bukiet oraz dekoracje.

Myśląc o letnich kwiatach przede wszystkim warto zwrócić uwagę na piwonie, eustomę, dalię, frezję, lewkonie czy hortensję. Dobrym wyborem w tym sezonie będą także róże, gardenia, gladiola, kalla, lawenda, lilia, ostróżka czy chociażby słonecznik. Dziewczęcego uroku dodadzą z pewnością polne kwiaty, z których także można wykonać ślubną wiązankę.

Jesień

Jesień to czas, który kojarzy się przede wszystkim z żółtymi, pomarańczowymi, czerwonymi czy brązowymi barwami. Złociste odcienie doskonale będą prezentowały się na sali weselnej oraz w udekorowanym kościele. Jesienny bukiet ślubny będzie wyglądał magicznie właśnie w wymienionych wyżej barwach.

Wczesną jesienią można wybrać wspomniane wcześniej słoneczniki. Jednak wybór kwiatów o tej porze roku będzie równie bogaty. Astry, gerbery, aksamitki, dalie, goździki, wrzosy, hortensje oraz kapusta ozdobna – to tylko niektóre z dostępnych roślin, które będzie fantastycznie prezentować się w czasie ślubu. Każdy fotograf ślubny doceni wyjątkową dekorację oraz bukiet, który jest niewątpliwą ozdobą i dodatkiem dla każdej Panny Młodej.

Zima

Pomimo, że zima nie jest ulubioną porą roku Młodych Par na zawarcie związku małżeńskiego, to zdarzają się śluby także w tym czasie. Wówczas niezwykle magicznie będzie wyglądał zimowy plener ślubny, na którym można zabrać ze sobą także bukiet.

Zima kojarzy nam się z bielą i takie kwiaty także królują o tej porze roku. Wśród dostępnych kwiatów do dekoracji można wybrać sukulenty, które będą niebanalnym wyborem. Ale także amarylis, chryzantema, ciemiernik, bawełna, jaskier, goździk, hiacynt, poinsecja czy róża.

Kwiatowe kompozycje – jak łączyć?

Gdy już zdecydujecie się na wybór koloru dekoracji oraz kwiatów, warto zastanowić się, jak można je ze sobą połączyć. Ozdoby powinny pasować do klimatu oraz wystroju całej sali, a kwiaty powinny być tak dobrane, aby komponowały się z całością i były jej dopełnieniem. W bardziej nowoczesnych i odważnych aranżacjach warto zastosować zasadę kontrastu, pamiętając jednocześnie o tym, aby kwiaty współgrały ze sobą i tworzyły harmonię. Jako fotograf ślubny wiem, jak ważny jest wybór odpowiednich dekoracji, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego florysty, który pomoże i dobierze kwiaty do wystroju całości i stworzy odpowiednie kompozycje.

Bukiet ślubny - jak wybrać ten odpowiedni?